top of page
cbce9934b6db7334ac45ea3261f7a050.jpg
Crane 4.jpg

Crane

Ashenfall

Crane 3.jpg
Crane 1.png

Člověk

36 let

Pirát a zloděj

Hráč: LExi

"To fear death is a choice. And they can’t hang us all."

Povaha

He may be rough around the edges...

Crane je už od prvého pohľadu ostatných zaraďovaný skôr na zoznam záporných postáv v akomkoľvek príbehu. Nemožno sa im čudovať, ani im tento prvý dojem vyčítať, nakoľko jeho drsná povaha a často zamračený, nedôverčivý výraz si robia svoje meno už sami od seba. Ani keby ste si na neho lepšie posvietili by ste nenašli ešte stále nič pozitívne. Vskutku, Crane sa vo všeobecnosti skôr prezentuje svojimi negatívnymi stránkami povahy. Je pre neho jednoduchšie pôsobiť odstrašujúcim dojmom. Najmä to asi inak ani chudák už nevie, pretože láskavosti ho práve nikto nenaučil. Dávať najavo city okrem hnevu mu taktiež nejde práve dvakrát a celkovo za seba radšej necháva hovoriť svoje skutky. Treba však podotknúť, že napriek tomu je výborný klamár a prehnaná líška, nakoľko sa dokáže vyvliesť z každého problému. Dokáže vidieť riešenia tam, kde ich ostatných ani nenapadne hľadať. Samozrejme, za čestné spôsoby sa to považovať nedá, no kto už kedy len počul o čestnom zlodejovi či pirátovi?

So slovami taktiež nevie narábať citlivo či ohľaduplne, čo na ostatných pôsobí ako by bol len veľký, drsný hrubián a niekedy možno aj tupec. Keďže vo všeobecnosti toho veľa nenahovorí a drvivú väčšinu času pôsobí naštvane, neni sa ani čomu čudovať. Taktiež mu nikdy nebolo dopriate ani žiadne vzdelanie a čítanie je pre neho španielska dedina. Tieto intelektuálne nedostatky by sa dali považovať za 98% dôvodov prečo vám je schopný z ničoho nič jednu vypáliť. Nerád je ponižovaný a jeho prchá zúrivosť je niečo, čo ho do dnešného dňa udržalo naživote. Keby aj mal umrieť, určite to nebude schopný spraviť potichu a bude sa brániť do posledného dychu.

 

...but he has a heart of gold.

Veľmi dôležité je však podotknúť, že odkedy bol pribratý na palubu sa veľa vecí zmenilo a na Craneovi si už dokážete všimnúť aj pozitívne vlastnosti. Treba mu dať síce trochu času, no tento hromotĺk má prekvapivo aj nejaké dobré stránky. Čo je najdôležitejšie, časom si vypestoval celkom slušné zásady a čím ďalej tým viac sa snaží konať skutky dobra, ak to je popri jeho pirátskom pôsobení vôbec možné.

Za prvý veľký obrat v jeho vnímaní sveta, ktorý možno považovať za pozitívny, by sme mali spomenúť jeho vzťah k mágii, ktorý sa zmenil o poriadnych stoosemdesiat stupňov. Za toto bez ostychu môže práve kapitánka lode a jej sestra oplývajúca liečiteľskými schopnosťami. No a ako sa táto zmena prejavuje v bežných dňoch? Keďže slová a komunikácia ako-taká nepatria medzi Craneove silné stránky, necháva radšej za seba hovoriť svoje skutky. Posádka môže rátať s jeho bezvýhradnou lojalitou a tým, že im vždy bude kryť chrbát. Špeciálne ochranársky pud sa v ňom vyvinul voči Zidarthe a jej sestre Tashane, za ktoré by neváhal nastaviť vlastný krk. Obe slečny si to možno ani neuvedomujú, no najmä ich odvaha a vytrvalosť dávajú Craneovi dôvod spochybňovať vlastné konanie a smer, ktorým sa uberá jeho život. Začali sa v ňom totiž ozývať otázky, na ktoré predtým ani nevedel že potrebuje odpovede. Pod všetkou tou tvrdou maskou a hrubým vystupovaním je predsa len ukrytý kúsok dobra.

Dovednosti

Šerm je niečo, bez čoho by sa tento chlap nedokázal zaobísť. Keďže v ňom nie je ani štipka mágie (šibalská iskra v očiach sa samozrejme neráta), tak ako človek sa potrebuje spoliehať na staré dobré umenie oháňať sa mečom. Ten jeho možno skôr pripomína šabľu, ktorá je však tenká, no s mierne zahnutým a zašpicateným hrotom smerom nahor. V tejto oblasti je naozaj majstrom toho remesle a hneď po kradnutí a podvádzaní to je jeho najsilnejšia a najvýraznejšia schopnosť.

Vrhacie nože sú zase skôr záľubom alebo pokojne to nazvyme aj koníčkom. Keďže je to chlap ako hora a skôr je v boji lepší na priamy fyzický kontakt, nože ani tak moc nepreferuje, ale sú situácie, kedy sa to môže hodiť. Oveľa lepší je však v hode sekerou, ktorú má vždy pripnutú pri páse.

Hazardné hry, švindlovanie a klamanie nielen v kartách idú taktiež ruka v ruke s jeho zlodejskou náturou. V tomto ohľade by slovo čestný asi naozaj bolo skôr výsmechom, pretože Crane vie klamať až sa mu z pusy práši. Je to jeden prešibaný lišiak, ktorého silnou stránkou je, že sa vie z každého problému dostať, hoci aj podvodom.

Ak by ste ho však chceli opiť, pravdepodobne skončíte pod stolom skôr vy, pretože tento chlap ako hora má naozaj poriadnu výdrž. Či už je to jeho postavou

Umenie pohybovať sa okolo lodi si osvojil počas svojich prvých rokov na palube. Veslovanie, navíjanie plachiet, či už obyčajná plynulá chôdza po rozkývanej drevenej palube je niečo, bez čoho by sa naozaj nezaobišiel. Vie viazať námorné uzly, chytať ryby a aj kormidlovať lode. Samozrejmosťou teda je, že morská choroba pre neho už viac neexistuje.

No a v neposlednom rade je to zlodej, ktorý ale v poslednom čase na svoje majstrovstvo príliš čas nemá. Keď ale náhodou na palube niekomu chýba fľaška rumu alebo cigary môžete vziať jed na to, že v tom mal prsty práve on. Normálne by si tie veci mohol kúpiť, no on si radšej popreťahuje svoje zlodejský prstíky.

Rodina

Zandilský zlodeji

Menšia skupinka kriminálnych živlov, ktorá sa po roku vzájomných šarvátok Cranea ujala. Aj po rokoch má na nich ešte slušné kontakty. Ak by mal niekoho považovať za svoju prvú rodinu, títo zlodeji by k tomu mali najbližšie.

Tarmin Osterlot

Bývalý kapitán pirátskej lode, ktorý dal Craneovi v jeho dvanástich rokoch šancu na nový život. Hovoriť o ňom ako o otcovskom vzore by bolo prehnané, no napriek tomu do značnej miery ovplyvnil Craneov život.

Cordelia Notleigh

Šesťročná dcérka, žijúca v mamou a nevlastným otcom vo Volturi. O svojom skutočnom otcovi nemá ani tucha, len jeden milý vysoký pán jej raz daroval mincu pre šťastie, ktorú neskladá z krku.

Historie

Crane nemal nijaký extra sľubný začiatok života. Rodičov si nepamätal a jediné čo o nich vedel bolo, že tu jednoducho nie sú. Vyrastal v jednom menšom mestečku pod strechou hostinského, ktorého rodina si ho zo sirotinca zobrala len preto, že potrebovali pomocnú ruku v kuchyni a okolo statku. Dohoda to bola jednoduchá, Crane za dennú prácu dostával jedlo a mal aj strechu nad hlavou. Nebolo to však nič, čo by sa mu páčilo a keďže už od malička bol rebelská a konfliktná povaha, rožky začal vystrkovať pomerne skoro. Hostinský si až príliš neskoro uvedomil, že mu ten malý zasran potajme kradne mince a schováva si ich pod vankúš. Keď na to prišiel, vtedy ešte osemročnému chlapcovi zmastil chrbát opaskom tak, že do dnešného dňa má na ňom ešte jazvy. Craneovi to však stačilo na to, aby si zbalil saky-paky a pod rúškom tmy sa potichučky vytratil nocou. Samozrejme ešte predtým si nezabudol zbaliť a teda ukradnúť jedlo a potrebné finančné prostriedky na cestu.

Túlal sa krajinou a nejako sa mu darilo prežívať. Či už to boli vymyslené príbehy, ktoré si získali srdcia cudzincov alebo jeho šikovné ruky, ktoré následne cudzincov obrali o cennosti, chlapcovi to tak či onak zabezpečilo prežitie.

Po roku sa dostal do hlavného mesta, ktoré príležitosťami len tak prekypovalo. Craneove zlodejské počiny však nezostali dlho bez povšimnutia, pretože sa po pár mesiacov dostal do krížku s miestnou bandou zlodejov, ktorej sa práve dvakrát nepáčilo, že im nejaký usoplenec hrabe na piesku. Spočiatku ho len zvykli zmlátiť ak sa im cesty skrížili, no nevyzeralo to tak, že mu to bude stačiť. Čím viac ho konfrontovali, tým viac im kazil plány či vyfúkol zákazky priamo pred nosom. Niekedy tesne pred jeho trinástym rokom života sa hlava zmieneného zlodejského zoskupenia rozhodla, že tento nezmyselný spor skončí, a tak sa začalo Craneove pôsobenie medzi ďalšími zlodejmi. 

Ďalších šesť rokov strávil ako pomerne dôležitý člen kriminálneho zoskupenia, ktoré si rokmi pôsobenia v meste vypestovalo celkom slušnú povesť. Všetky svoje triky sa naučil práve počas týchto šiestich rokov, no nič z toho by nebolo možné bez jeho vrodeneho talentu a šikovným prstom. Nie všetko sa dá totiž naučiť a Crane mal pár trikov v rukáve, ktoré rokmi považoval za prirodzenosť a v podstate ich ani nevedel nejako lepšie využiť vo svoj prospech. Uvedomenie si vlastného zlodejského potenciálu bolo presne to, čo mu zlodeji umožnili.

Niekedy keď mal približne osemnásť rokov, jeho cesty sa skrížili s Tarminom Osterlotom. Kapitán pirátskej lode si Cranea najal na zlodejskú prácičku na konci ktorej mu ponúkol miesto na svojej posádke. Mladík nemal žiadne veľké výhladky čo sa vlastného života či úspechov týkalo, no vidina slobody a otvoreného mora ho lákala, a tak súhlasil. Zlodejské praktiky na klinec nezavesil nikdy a počas jeho začiatkov na palube mu to prinieslo kopec problémov. Časom si ho však posádka obľúbila a nie že by nad miznutím vecí prižmurovala oči, no skôr ocenili jeho šikovnosť a prestali byť na neho ako na nováčika takí tvrdí. A čo viac, naučili ho ako byť správnym námorníkom a rovnako tak ak pirátom. Dovtedy sa náš kriminálny živel vedel totiž byť len holými rukami. Nebol v tom zlý, skôr naopak, ale na bojisku to nie vždy stačí.

Keď jedného dňa Tarmin na palubu lode priviedol dve vykukané slečny, Crane si spočiatku myslel, že kapitán musel potratiť rozum. V tom čase už však nebol žiadne pískľa, v 24 rokoch sa sám považoval dávno za prahom dospelosti a rovnako tak vyzerali aj jeho názory. Najmä voči dievčatám bol obozretný a nech by to aj nikomu nepovedal, na nové chránenkyne kapitána žiarlil. Nebolo preto žiadnym prekvapením keď sa posádka rozhodla nové dámy nijako nešetriť a Crane sa pre zmenu neštítil toho aby sa k zvyšku posádky pridal. Čo tam pridal, občas to bol práve on, kto stál za ich problémami či podnecoval iných, aby im nedali nič zadarmo. Tarmin si jeho správanie nepochybne všimol a možno práve z toho dôvodu mu prikázala, aby si práve on zobral na starosť obe dievčatá a pripravil ich na život na pirátskej lodi. Viete si asi predstaviť, že práve dvakrát nadšený z toho nebol, no ako ich tak učil narábať s mečom, uštedriť poriadny úder či švindľovať v kartách klamal by, ak by povedal že mu tie dve lasičky neprirástli k srdcu. Vďaka tomu, že si s nimi vybudoval vzťah ľahšie znášal fakt, ktorý ho zasiahol s príchodom smrti Tarmina nepripraveného. Ukázalo sa však, že veľký hromotĺk má predsa len srdce a ako jeden z prvých podporil Zidarthu na jej kapitánskej pozícii. Voči Tashane bol rovnako ochranársky a síce to nikdy nedávala najavo, ako člen posádky sa uisťoval, že nikto z mužov neoplýva vzburičskými myšlienkami. Nástupom Zidarthy na pozíciu kapitána sa v jeho živote toho zase až tak veľa nezmenilo. Samozrejme, s jej najnovšou zakázkou síce nesúhlasí a pôvodne ju skrz hroziace nebezpečenstvo od toho odhováral, no v kútiku duše vie, že robia správnu vec. Možnože sa zmenil už aj on a nie je tým sebeckým hovadom, ktorý si nedovidel ďalej ako na špičku vlastného nosa. Robiť pre zmenu niečo správne je zvláštny pocit, no ani pirát a zlodej v ňom sa príliš nezaprú.

No a čas plynul, presne tak ako to má vo zvyku. Posádka sa často vyskytovala v prístavnom meste Volturi, kde z času na čas jednoducho potrebovala upustiť paru. Najmä ak máte bandu chlapov dlho zavretých na jednej lodi tak im potrebujete občas popustiť uzdu a nechať ich vyblázniť sa v hostinci, pri hazarde, či v náručí ženy. No a presne tak všade Crane skončil, no až na tom poslednom mieste sa mu to celkom zavarilo. Nie že by nevedel ako k tomu došlo, no keď po čase znovu navštívil aj so zvyškom posádky obľúbený hostinec, majiteľova dcéra mu oznámila, že od ich posledného stretnutia sa niečo zmenilo. Konkrétne teda mladé dievča dostal do druhého stavu a teraz s ním čakala dieťa. Napokon sa po vzájomnej dohode uzrozumili, že nič prevratné sa diať nebude, nakoľko sa dievčina mala o pár dní vydávať, a tak by dieťa vychovala so svojim nastávajúcim. Toto tajomstvo Cranea spočiatku nijako neťažilo, predsa len pirátsky život nie je pre malého drobca práve najlepší. Výčitky sa však dostavili až po pár rokoch a v poslednom čase stále viac a viac premýšľa nad osoudom malého krpca, ktorého priviedol na svet. Vždy keď bol vo Volturi nechal im aspoň nejaké peniaze, no po poslednom stretnutí matka jeho dieťaťa už vybuchla a zakázala im za nimi chodiť zo strachu, že by sa o tom dozvedel jej muž. V ten deň Crane prvykrát spatril tú malú potvoru, ktorá bola jeho dcérou. Ubehol už rok odkedy ju videl naposledy, no stále nevie z hlavy dostať jej smelé zelené kukadlá, ktoré nepochybne zdedila práve po ňom. Jeho lojalita však leží pri nohách Zidarthy a celej posádky, preto sa snaží sústrediť hlavne na prácu na lodi. Najmä nebezpečná cesta, na ktorú sa ich kapitánka vydala, nevytvára práve dvakrát vhodný čas na začatie sporu o dieťa.

Zajímavosti

  • Je majiteľom sivastého jastraba, ktorého pred pár rokmi čmajzol partičke pašerákov a vďaka tomu mu zabezpečil lepší život. Keď sa ho však pokúšal vypustiť do divočiny, vtáča zvyknuté na život v zajatí a ľudskú prítomnosť sa nechcelo z prítomnosti svojho záchrancu ani pohnúť. Príznačne ho pomenoval Scratchers, nakoľko je Crane jediný kto sa ho môže dotknúť bez toho aby mu vyškriabal oči.

  • Dlhé roky nosil na retiazke na krku zavesenú jednu z prvých mincí, ktoré sa mu podarilo ukradnúť. Počas posledného stretnutia sa mu ju však podarilo podstrčiť dcérke a tajne dúfa, že aspoň jeho talisman bude pre ňu pripomienkou, že vôbec niekto ako on existuje.

  • Na tele má množstvo tetovaní, no väčšina z nich nemá žiadny poriadny význam. Na druhej strane jazvy na chrbte od úderov opaska rozprávajú svoj príbeh celkom hlasno.

  • Pre niektorých je to možno prekvapivé, no Crane sa rád zabáva a to najmä ak to zahŕňa hazard či alkohol.

Inventář

Zub draka Ennantha 

36b7aa86e2d5a2db92bf874f940593b9.jpg
NEFUNKČNÍ

Přívěsek ze zubu draka, který kdysi za každou cenu ochraňoval svou vílí společnici. V současné době jde o amluet, který při nošení ochraňuje neochraňuje svého nositele, ale ty, kteří jsou mu drazí před nebezpečím. Ochrana je vždy úměrná síle citu a může se i dělit podle množství blízkých osob.

Ocenění

bottom of page