top of page

ZPŮSOB OBLÉKÁNÍ

Asi není žádné překvapení, že vzhledem k jiným podnebním i přírodním podmínkám v jednotlivých zemí na Otherkionu si zdejší obyvatelé také přizpůsobili svůj styl oblékání. U mužů je to v některých zemích podobné, ale ženy? Tam je vždy výběr o dost větší. Tak si to pojďme projít hezky od severu k jihu.

Dyribthan

 

Země čarodějek a pro zbytek obyvatel neprobádané území, ovšem způsob jejich oblékání tak neprobádaný není. Co se týče bojových úborů, tak jsou vždy tmavé a kožené, ovšem dostatečně volné na to, aby se v nich Železozubé mohly volně pohybovat a nebránily jim tak v efektivitě boje. Jelikož je momentálně jen jediný čaroděj, tak jeho oděv je v podstatě mužskou obdobou toho ženského. Do boje také nechybí maska přes spodní část obličeje, podle čehož čarodějky na bojišti poznáte asi nejjednodušeji. 

Ovšem i čarodějky mají život mimo bojiště, což znamená, že ve svých městech se nepohybují jen v bojových oděvech, i když i v těch se tam můžou ukázat. Výjimkou u nich nejsou ani šaty, které jsou většinou zdobené kovem. Zlatem, stříbrem i některými obyčejnějšími. Látky bývají tmavé a stejně tak se tu vyskytuje i kůže. 

Pokud jde o barvy, tak převládají tmavé, zejména černá, tmavě hnědá a tmavě zelená.

Fiplin

 

Další na řadě je lidské království s vazbami na víly. Není divu, když jednu dobu tu víla byla královnou. Jejich styl oblékání by se dal přirovnat k dnešní Indii, což vzhledem k jejich obchodním stykům s vílami není zvláštní. Takovéhle látky by si bohatší vrstvy asi jen tak dovolit nemohli.

Pokud jde o ženský oděv, převládají samozřejmě šaty. Ve vyšších vrstvách jsou to zdobené šaty z nejrůznějších látek, ovšem vždy jsou zdobeny nejrůznějšími ornamenty, hvězdami, vyšíváním. Zkrátka na jednoduché a čisté šaty tu nenarazíte. Valná většina šatů má rukávy a neholduje se tu přehnaně velkým výstřihům, ovšem výjimky se najdou všude, ale rozhodně není vhodné si podobné šaty vzít na společenskou událost. Ty nosí vznešené dámy v běžné dny. Chudší obyvatelstvo má šaty méně zdobené a rozhodně ne z tak drahých látek, ale stále jsou alespoň minimálně zdobené, aby se dostálo tradici. Ovšem omezují se tu rukávy a oděv se více přizpůsobuje profesi, kterou daná dámy vykonává.

U mužské populace je tomu podobně jako u dámské, tedy nenosí šaty, ale vrchní část oděvu je delší a končí většinou v polovině stehen. Stejně jako u žen je oděv zdobený zejména vrchní. Kalhoty bývají jednobarevné a sladěné s vrškem. Stejně jako u žen i tady se postavení muže pozná podle množství zdobení, které je na oblečení. Čím více zdobení, tím vyšší postavení. 

Barvy tu jsou různorodé, vlastně se tu najde celá barevná paleta, ovšem většinou se zůstává u ostřejších barev a ty pastelové jsou více opomíjené.

Mairorn

 

Odívání v Mairornu by se dalo přirovnat k našemu středověku. Hlavní látkou je bavlna a kůže, občas nějaké honosnější látky z Fiplinu, ale to jen za předpokladu, že na jejich výrobu nebyla použita žádná magie. 

Dámské šaty se dají označit za jednoduché. U bohatších dam najdete nějaké zdobení, ale povětšinou se jedná o ruční výšivku zlatou či stříbrnou nití nebo o perly či něco podobného. Oblíbené jsou všelijaké doplňky, například opasky a šperky. U poddaných najdete klasické středověké úbory povětšinou sestávající z bílých šatů či halenky, barevného (u těch bohatších) nebo hnědého korzetu a sukně, které se dají v případě potřeby i vrstvit. 

Pokud jde o pánský šatních tak sestává zejména z kožených vest či kabátců. Stejně tak i pláštíky jsou hezkým doplňkem. Základní součástí oděvu je ale jednoduchá bílá halena, na kterou se pak dává buď vesta nebo kabátec. Vesty a kabátce bývají z kůže nebo i z honosnějších látek, ale to jen u bohatších vrstev. Chudší muži se většinou musí spokojit jen s jednoduchým kabátcem či vestou z levné kůže.

Většina oděvu je laděná do hnědé a zelené, ale samozřejmě se využívají i jiné barvy. Zůstává se ale u základních. Zelená, modrá, bílá, červená. Rozhodně tu nenajdete přehršel barevných kombinací a možností.

Illivenas

 

První z vílích říší a také ta, která sousedí s Fiplinem není tedy divu, že s ním má i podobnou módu, ale jde převážně o to, že vzhledem k podnebí si většina zdejších víl potrpí na lehké oděvy, které se na sebe nevrství a vílám tak nehrozí přehřátí z vedra. 

Šaty, které můžete na zdejších dámách, ať už výše či níže postavených, jsou vždy lehké a vzdušné. Jde zde hlavně o to, aby nebyly látky těžké a neprodyšné, protože to se ve zdejším horku nevyplatí. Kromě šatů tu ale nejsou výjimkou ani volné kalhoty a podprsenka nebo halena s rukávy, která ovšem končí těsně pod prsy. Stejně jako ve Fiplinu si i víly potrpí na zdobení, ale tady záleží i na kvalitě látky, která také dost mluví o postavení dané víly. Ovšem nejsou tu tak znatelné rozdíly jako u lidí.

Pánský šatník se skládá převážně z volných kalhot. Někdy jen z těch a to nejen u níže postavených, ale i u těch nejvyšších. Volné kalhoty jsou pohodlné a alespoň mohou muži vystavit na odiv své hrudníky. Ovšem pokud se jedná o společenskou událost, tak je nějaký kabátec nutností. Většinou zdobený nebo alespoň vzorovaný s délkou do poloviny stehen. 

Barvy tu najdete převážně světlé a pastelové. Jen výjimečně někdo zvolí černou nebo velmi tmavou barvu oblečení a povětšinou to má i svůj vlastní důvod. 

Cyra

 

Země známá tím, že je tu asi největší zastoupení vodních ploch v celém Otherkionu. Tomu také odpovídá zdejší způsob oblékání. Stejně jako v Illivenasu i zde jsou oblíbené lehké oděvy, zvláště u žen.

Zdejší ženy volí jednoduše střižené šaty z lehkých a vzdušných látek. Střih a styl šatů by se dal přirovnat ke starověkému Řecku. Většinou bývají šaty z jednoho kusu látky, který bývá spojován za pomoci nejrůznějších ozdob, ovšem nikdy to není nijak okázalé. Bývají to stříbrné nebo zlaté opasky, řetízky a podobné jemně vytvořené věci. Ovšem drahé kovy si mohou dovolit jen ženy z vyšších vrstev, pro chudší vrstvu se využívají kožené řemínky, pásky nebo se látka kombinuje s další látkou.

U mužské populace se dá najít styl oblékání, který by se dal přirovnat ke způsobu oblékání námořnictva nebo pirátů. U nižších vrstev to bývají haleny, plátěné nebo kožené kalhoty a kožené vysoké boty. U výše postavených pánů už je to kabátec, který je ve stylu kapitánského kabátce a občas bývá i zdobený. To je ale většinou na významné události.

Pokud jde o barvy, dává se přednost odstínům modré a zelené, ovšem žádnou výjimkou nejsou ani pastelové odstíny nejrůznějších barev. Nejméně tu asi uvidíte černou, červenou, oranžovou a žlutou. Tmavší odstíny nosí spíš muži než ženy, u těch je ojediněle vidět i černá nebo červená.

Evasir

 

Vojensky zaměřená vílí říše je stejně praktická i v oblékání. Kůže a kožešiny jsou hlavní součástí zdejších oděvů. Jak u mužů tak u žen najdete vždy něco koženého a nejlépe i něco kovového. Přece jen království, kde je nejvíce kovářů, nemůže mít oděvy bez kusu kovu. Také je to jedno z království, kde jsou rozdíly mezi vrstvami nejmenší.

Ženy všech vrstev můžete potkat v šatech, ale i kalhotech. Jejich oblečení je uzpůsobenu tomu, aby se v něm mohly jednoduše a s lehkostí pohybovat. Jedinou věcí, podle které můžete poznat vrstvu, do které žena náleží, je podle množství kožešin, kterou má na svém oděvu. Kožešina je tu totiž dražší než kůže a čím víc kožešiny má žena na oděvu, tím zámožnější je. 

U mužů je stejně jako u žen oblečení hlavně funkční a pohodlné, přece jen všichni muži tu jsou vždy připraveni do boje. Také tu není nutnost nosit vrchní část oděvu, protože při práci je to někdy jen na obtíž. Kabátce nebo vesty bývají z tvrdé kůže, aby případně sloužily i jako zbroj. 

Hlavními barvami, které tu uvidíte budou odstíny hnědé a černé. Možná sem tam nějaká zelená nebo červená, ale zdejší lid si v běžném životě na barvy moc nepotrpí. Jediným okamžikem, kdy se vystrojí, bývají společenské události. Pak jejich oděvy vypadají hodně podobně, jako u jejich sousedů, protože právě od nich si nechávají šaty na takové události šít a dovážet.

Kerat

 

Hornatá říše plná drahého kamení. Podle toho se zdejší víly také oblékají. Bez jakýchkoli zábran se dá říct, že zdejší móda je asi nejokázalejší a nejextravagantnější ze všech vílích říší. V současném světě by se tento styl odívání dal přirovnat ke gotic nebo steampunku. 

Ženy se tu sice neodhalují nejvíce, ale rozhodně nejvíce nápadně. Krátké sukně, průhledné látky, podvazky a nejrůznější řemínky, které spojují látku šatů a někdy zakrývají jen to nejnutnější. Také korzet je tu na denním pořádku, ač se u víl nemusí používat k tomu, aby měly útlou postavu, zdejší ženy jím zdůrazňují své půvaby. Také okázalé šperky tu nejsou nic nezvyklého. Náhrdelníky, náušnice, prsteny a diadémy. Rozdíly mezi vrstvami jsou právě v nich. Méně urozené dámy si totiž nemohou dovolit tak okázalé šperky jako ty z vyšších vrstev. Také by se samozřejmě dal najít rozdíl v kvalitě látek.

U mužů nejsou tak časté šperky, ale různé přezky, pásky, šikmé střiky a lesklé knoflíky či manžety. Kabátce končí na bocích, pokud tedy není kabátec speciálně střižený, nebo není zvolen kabát, který pak sahá až na zem.

Pokud jde o barvu, tak ve velké míře převládá černá, pak samozřejmě většina tmavých odstínů a ani výrazná červená tu není vílám cizí. Látky se tu objevují nejrůznější od bavlny, přes vlnu, kůži, samet, satén až po tyl.

Sendan

 

Sendan, který je hodně napojený na přírodu, dává přednost jednoduchosti, takže přehnané ozdoby tu rozhodně nečekejte. Je to kraj, který je s přírodou spojený a tomu odpovídá i jejich oblékání.

Ženy nosí šaty velmi často s přírodními motivy, květinami, zvířaty. Zdejší střih šatů se dá přirovnat ke kimonům. Látka bývá velmi příjemná na dotek a skoro není na těle cítit. Nepotrpí si tu ani na přehnané zdobení šatů, takže někdy si jen vyhrají s barvami na látce. To samé platí i o špercích, jsou jednoduché a jemné. Žádné velké a masivní cennosti. 

Pokud jde o muže, tak i tady se dá mluvit o jistém tradičním japonském stylu v našem světě. Ovšem oblečení podobné japonským yukatám nosí vznešenější muži, ovšem stejně jako u žen, nebývají extrémně zdobené. Jistě, sem tam nějaká výšivka nebo nenápadný šperk najdete, ale největší rozdíl je tu asi v látce, kdy nejvznešenější muži mají velmi lehkou a lesklou látku. Pokud jde o nižší vrstvy, tak je jejich oblečení hodně přizpůsobeno tomu, že se většinou pohybují v lesích. Tudíž to bývají kalhoty, halena a občas nějaký plášť. Někteří mívají i dlouhé hávy, šál, nebo kabátec. Není ani nic nezvyklého nějakého muže z nižší vrstvy vidět bez vrchní části oděvu.

Barvy se tu pohybují hlavně v rámci těch, které můžete vidět v přírodě. Zelená, oranžová, hnědá, světle modrá, pastelově růžová, ale ani nějaké zářivější barvy, nejsou výjimkou. Sendan je asi s ohledem na barvy nejvíce flexibilní.

Bakirah

 

Země učenců a kouzelníků, to je Bakirah. Zdejší víly se oblékají velmi formálně a dalo by se říct i jednoduše. Podobně jako v Sendanu si ani tady nepotrpí na přehnané šperky nebo ozdoby. Všechno je nanejvýš funkční a prosté, protože se tu dává důraz hlavně na to, co nosí dotyčný v hlavě.

Dámské oblečení sestává z jednoduchých šatů a na rozdíl od většiny jiných říší zde můžete vidět i krátké sukně, ovšem nejsou nijak nestydatě odhalující jako snad v Keratu. Často se tu sukně vrství. Prostší ženy nosívají jen sukni a nějakou jednobarevnou halenu, zatímco bohatší dámy nosí vrstvené sukně s kabátci nebo kabátky s ozdobnými knoflíky.

Mužské ošacení bývá velmi podobné dámskému. Jednoduché kalhoty, haleny a u vyšších vrstev kabátce s ozdobnými knoflíky. U vyšších vrstev je také občas k vidění klobouk, cylindr nebo hůlka. Jediné zdobení by tu mohl být manžety a lemy kabátců, kde se dá najít výšivka, či lesklé pruhy látek.

Na významné společenské události si občas oblečou honosnější šaty inspirované módou z ostatních království. Také jsou tu víly, které se specializují na bojovou magii, ty pak nosí kožené úbory, většinou složené z kalhot, haleny a kabátce a vysokých rukavic.

Barvy tu jsou většinou tmavší a tlumené, aby nebyly nijak výrazné a nerozptylovaly od vzdělávání. Ovšem nic zvláštního není ani bílá nebo jiné světlé barvy. Žádné křiklavé odstíny tu ale nenajdete.

Gretlip

 

Úplně na jihu je druhé království čarodějek, kde si ovšem nepotrpí na skrývání svých tváří nebo okázalé oděvy. Zdejší obyvatelé dávají přednost jednoduchosti, pohodlí a možnosti splynout ve svém oblečení s přírodou. Také zde jsou téměř mizivé rozdíly mezi jednotlivými vrstvami.

Ženské šaty bývají pohodlné, aby čarodějky mohly v klidu cestovat po svých nebo se procházet po lese. Pro běžný život dávají ženy tedy přednost pohodlným šatům nebo kalhotům, ve kterých mohou vykonávat práci. Ve vyšších vrstvách se možná oděv liší jen barvou, kde bývají světlejší odstíny.

U můžu platí stejná funkčnost jako u žen. Nosívají hábity, volné oděvy, ve kterých se mohou volně pohybovat a pracovat. Upnuté oblečení u nich najdete jen těžko v běžném životě. Nosívají kalhoty, halenu a přes to nějaký plášť či hábit. Také jsou ověšeni nejrůznějšími brašnami, po kterých nosí vše potřebné.

Barvy se tu pohybují buď ve světlých odstínech nebo pak v nejrůznějších odstínech zelené a hnědé, protože zdejší obyvatelé mají hodně blízko k přírodě. Také přehnané šperky tu nejsou zrovna časté, ovšem nelze říct, že by zdejší ženy a muži neměli rádi krásné cennosti, ovšem jsou vkusné a umné. Nijak nepoutají přehnanou pozornost, ale udělají svou práci, kdy dodávají svému nositeli půvab.

bottom of page