KNĚŽKY
Vzhledem k nejrůznějším rituálům, oslavám a ceremoniím, které jsou spojeny jak s přírodním, tak i životním cyklem, není nic zvláštního, že na podobné události musí někdo dohlížet. U víl jsou to kněžky. Mohou to být jedině vznešené víly ženského pohlaví, které zasvětí svůj život učení Kotlíků a vzdělávání v oblasti provádění ceremoniálů. Ovšem pod zasvěcení svého života si rozhodně nepředstavujte to, že musejí tyto ženy dodržovat celibát, právě naopak. Je vítané, pokud se kněžky provdají a porodí děti, protože dodržování celibátu by se bralo jako zneuctění darů plodnosti, kterou ženám Kotlík nadělil. Náplní jejich práce je tedy dohlížení na průběh nejrůznějších oslav, ceremoniálu a některé i provádět. Jedná se o svatby, pohřby, oslavy jara nebo oslava rovnodennosti. Ovšem souvisí s tím i nejrůznější rituály na obnovu země a organizace oslav všech bohů. Každá kněžka má na starosti oslavy svého království.
Kněžky a náplň práce
Celkově je na kontinentu šest Vyšších kněžek, každá musí být z jiné země a každá kněžka má maximálně dvě učednice. Do učení může dívka nastoupit po dovršení sta let a nejméně dalších sto let se musí učednice vzdělávat, učit se o víře, průběhu rituálů, ale i o chování a vystupování. Nezáleží na tom, s jakým postavením se dívka narodí, pokud se rozhodne jít do učení ke kněžce a ta si jí vybere, pokud v ní vidí dostatečný potenciál, získává tak i ta nejníže postavená víla výsostné postavení, a to nejen ve své zemi, ale v celé vílí říši. Jedinou vazbou, která jí zůstává na její rodnou zemi je v její magii a v příslušnosti pod určitou kněžku. Nejsou tedy vázány na rodné království, ale mohou se na rozdíl od ostatních víl volně pohybovat po celém vílím království a jsou vítány na každém dvoře.
Pokud jde ale o cestování kněžek, tak se mezi královstvími pohybují na základě oficiálních záležitostí a pozvání, ať už od vládců nebo od ostatních kněžek. Může jít o pomoc s rituálem, aby získal na síle, nebo účast na oslavách. Na těch se také kněžky často setkávají a diskutují své záležitosti. Bez zvědavých uší a bez učednic. Ovšem pokud nemají žádné záležitosti, tak jsou ve svém domovském království, kde se starají o chod chrámu, základní rituály a samozřejmě se také podílejí na výuce dědiců. Nezřídka se také stává, že jsou poradci vladařů. Není pravidlem, že během cest kněžky doprovází učednice, ale mohou je také nechat v chrámu, aby se staraly o jeho chod a dohlížely na jeho rituály. Ovšem záleží to na úsudku každé z kněžek a jejich důvěru v učednice.
Důležitou událostí, kterou mají kněžky na starost, je Nástupnický rok, během kterého se určuje, kdo se stane novým vládcem celé Vílí říše. Kněžky zodpovídají za organizaci v království současného vládce. Kromě toho jsou ale také rozhodci a dohlíží na to, aby nikdo z dědiců neporušil pravidla, která jsou stanovená. Ony jsou ty, kdo organizují a zadávají úkoly, které mají dědicové plnit.
Předání funkce
Pokud jedna z Vyšších kněžek zemře, nebo ve výjimečných případech odstoupí ze své funkce (to se stává minimálně), je potřeba, aby bylo její místo zaplněno. Pokud má daná kněžka pouze jednu učednici, měla by nastoupit na její místo ona, ovšem ostatní kněžky mají právo danou učednici odmítnout a vybrat jinou, která ovšem musí splňovat určitá kritéria dle jejich uvážení a musí projít stoletým výcvikem, což by znamenalo, že sto let bude kněžek jen pět. Během tohoto staletí všech pět dohlíží na výcvik šesté dívky, která by se měla stát kněžkou, tudíž jí pak nemohou odmítnout dosadit na volné místo, ke kterému byla trénovaná. Pokud jsou učednice dvě, kněžky volí mezi nimi a musí jednu zvolit. Neprocházejí žádnou zkouškou, která by měla odhalit jejich schopnosti nebo znalosti. Zásadně se jedná o takový pohovor, při kterém se kněžky rozhodují, která z učednic by se do jejich kruhu více hodila. To, že mají určité znalosti osvědčuje jen to, že absolvovaly staletý výcvik a jejich kněžka je nechala v učení. Pokud jedna ze dvou učednic nedokončila úvodní výcvik, tak se aplikuje postup jako by byla jen jedna učednice. Ovšem v tomto případě se nevybírá úplně nová dívka do učení, ale pokračuje se ve výuce mladší.
Znaky kněžek
Kněžky není těžké mezi ostatními vílami poznat, jelikož na jejich čele mají vyobrazený měsíční cyklus, přičemž uprostřed čela je vyobrazen úplněk. Toto tetování ovšem neslouží jen jako jakési poznávací znamení, ale také to kněžkám zvyšuje jejich moc. Do inkoustu je totiž přimísen střípek moci každého ze šesti původních vládců každého království. U kněžky z daného království je pak určitá schopnost zesílená. Není to jediné znamení, dalším je také to, že nosí pláště s kápí v barvě svého království a stejné mají i jejich učednice. Učednice mají ještě na důkaz jejich příslušnosti ke kněžkám stříbrný náramek, který sestává z měsíčního cyklu. V kruhu značícím úplněk je pak drahý kámen v barvě království, které zastupují. Náramek nemá zapínání, je možné ho sundat jen s pomocí víly, která vládne magií kovu.
Učednice
Učednice jsou vybírány kněžkami dle jejich úsudku. Někdy se stane, že přijmou dívku, která se sama o post zajímá, někdy ony osloví dívku, u které si myslí, že by se pro tento post hodila. Během povinného století jejich výcviku se učí vše, co potřebují pro funkci kněžky znát. Jak probíhají jednotlivé rituály, jak probíhají, jak je vykonávat. Stejně tak se učí provádět obřady a jak by měly uctít kterého boha. Začínají u základů a poté se učí i prakticky. Ovšem nezůstává jen u znalostí, ale učí se i vystupování a chování. Z každé učednice se musí stát ukázková dáma. Po staletí tréninku už by každá učednice měla být schopná vykonat veškeré rituály a obřady, ke kterým by se za svůj život mohla dostat. Jejich učení nekončí žádnou zkouškou, která by ověřovala jejich znalosti, jelikož každá kněžka si musí být jistá, že svou učednici naučila vše potřebné. Je možné, že jí podrobuje sama menším testům a zkouškám. I jen to, že ji nechá samotnou v chrámu, aby dohlížela na jeho chod, by se k takovému ověření mohlo počítat. Přece jen takovou zkouškou je i to, že učednice vydrží zastávat tento post až do doby, než se post uvolní. Po uplynutí sta let tedy není učednice nucena odejít, ale může dále pomáhat kněžce a vzdělávat se v dalších oblastech. Stejně tak ale může odejít, a to i během prvních sta let. Stejně tak ale má i kněžka možnost vyhodit svou učednici. Ovšem po opuštění učení, ať už svévolném nebo nuceném, se už víla nemůže stát kněžkou. Ta se vybírá ze současných učednic v době uvolnění místa.
Provinění proti nim
Napadení kněžek a jejich učednic se trestá stejně přísně jako napadení vladaře nebo jejich dědice. Vydávání se za kněžku je také nepřípustné, to samé platí i o postu učednic. Náramky, které značí příslušnost k učednicím, byly vyrobeny kdysi dávno zručným umělcem z Evasiru, jehož potomci jako jediní dokáží náramek rozpojit a spojit. Nikdo už neví, jak se tehdy vyrobily. Jejich napodobení, nepovolené sundání či krádež jsou tvrdě trestány.
Magie
Kromě jejich magie, se kterou se narodily, jsou jim prostřednictvím tetování věnovány i určité složky magií z jiných zemí, či posílení těch, kterými již vládnou.
Získaná magie:
-
Odolnost vůči ohni (nemusí se bát, že by se jen tak popálily, ovšem i odolnost je něco, co se postupně vylepšuje. Zezačátku jde o toleranci vůči vysokým teplotám postupně to může dojít až po procházení se v ohni)
-
Odolnost vůči chladu (začíná to jako větší tolerance vůči nižším teplotám, nakonec se můžou dostat až do stadia, že je nelze zmrazit)
-
Usměrňování poryvů větru (jejich zrychlení, zpomalení, či nasměrování do jiného směru)
-
Ovládání rostlin (usměrňování růstu, jeho zrychlení, zpomalení, či nasměrování)
-
Posílení mentálního štítu (dokáží posílit štít jak sami sobě, tak ale i jiným)
-
Vytváření talismanů (vtisknutí předmětům určité posílení nějakého atributu - štěstí, rychlost, síla a podobně, nefungují věčně)